Kontakt z ziemią i innymi powierzchniami

0  komentarzy

Kontakt z ziemią i innymi powierzchniami otwiera przed nami cały świat doświadczeń ruchowych, doznań i możliwości rozwoju. Niezależnie, gdzie znajdujesz się podczas praktyki, masz pod sobą jakąś powierzchnię, podstawę, na której możesz się oprzeć, usiąść, stanąć, położyć, odepchnąć, wybić. Praktyka z ziemią, z podłogą pomaga nam rozwinąć stabilność w sobie. Daje też doświadczenie kontaktu z czymś większym, z czymś na czym możemy się oprzeć, z czymś co nas cały czas wspiera. Natomiast ruch w kontakcie z meblami, kamieniami, drzewami, pniami i innymi mniejszymi powierzchniami, na których możemy próbować się oprzeć, z którymi wchodzimy w interakcje, to też jeden z rodzajów nawiązania relacji z otaczającym nas światem - nieożywionym, ale jakże żywym.

Poruszaj się w taki sposób, żeby wchodzić w kontakt z ziemią różnymi częściami ciała. Podczas ruchu zwracaj uwagę na jakość tego kontaktu. Na siłę, na wielkość powierzchni, na temperaturę, na twardość i miękkość, na strukturę i odczucia z tym związane.

Poeksperymentuj z różnymi podłożami - podłoga drewniana, dywan, łóżko, materac, trawa, piach, kamienie, beton oraz różnego rodzaju nierówne podłoża jak krzesło, pufa, fotel. Być może na nich nie będziesz mogła leżeć, ale nie chodzi tylko o to, żeby się oprzeć - możesz usiąść, kucnąć, położyć się, nacisnąć, odepchnąć, pociągnąć. Wejść w doświadczenie ruchowe również w różnych pozycjach - na stojąco, na czworaka, podparta rękami z tyłu, na siedząco, leżąc na plecach, leżąc na brzuchu, leżąc na boku i różne konfiguracje pomiędzy. Pozwól sobie na wędrówkę i wchodzenie w kontakt z ziemią różnymi częściami ciała. Zauważaj, jaki ten kontakt jest, czy chętnie w niego wchodzisz, czy masz opór, czy pojawiają się jakieś reakcje. Czym ten kontakt się charakteryzuje, jak się różnią poszczególne doświadczenia, momenty.

Poruszaj się i wchodź w ten kontakt na różne sposoby, intuicyjnie, jak masz ochotę. Wejdź również w sposób bardziej metodyczny. Oddaj ciężar podłożu, tam gdzie możesz w pozycji, w której jesteś. Odpychaj się od podłogi i podpieraj w różnych konfiguracjach i pozycjach. Masuj się o podłogę bezpośrednio tam, gdzie wchodzisz z nią w kontakt. I masuj się wykorzystując podparcie podłogi, czyli mieszanka odpychania i opierania, ugniatania się o podłogę. A jak masz jakieś pytania, lub chcesz się podzielić swoim doświadczeniem, to zapraszam do komentowania.


Tag


Może to Ciebie zainteresuje

Moment mocy jest teraz

Moment mocy jest teraz
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>