Living Dance Form to zintegrowana metoda pracy z ciałem w ruchu aktywizująca umysł, ciało i duszę.
Autorką i główną trenerką jest Joanna Łukaszewicz-Bernady. W latach 2006 -2010 odbyły się 4 edycje rocznych kursów rozwojowo-trenerskich Living Dance Form, wzięło w nich udział 40 kobiet.
Living Dance Form opiera się na założeniu, że w każdym z nas jest wewnętrzny mistrz, miejsce milczącej wiedzy, źródło energii, kreatywności i radości. Uczymy się, czy też przypominamy, jak naturalnie do niego dotrzeć i pozostać w kontakcie z większym zaufaniem i płynnością, na poziomie indywidualnym i w relacjach z innymi. To ruch z uwagą, medytacja, rozmowa, a także podejmowanie wyzwań na drodze do autentycznego, radosnego, pełnego życia, w którym różne jego aspekty łączą się w harmonijną całość.
Living Dance Form jest efektem przetrawienia i połączenia różnych metod, które rozwijają świadomość siebie i świadomość ciała, metod, których na przestrzeni lat uczyłam się i poznawałam. Metoda ta wciąż się rozwija i jest uzupełniana o nowe wymiary, doświadczenia, ćwiczenia - wszystko, co działa i może przynieść większą korzyść praktykującym.
Niewątpliwie duży wpływ na to, w jaki sposób prowadzę warsztaty i jakie jest podejście do ciała i ruchu w Living Dance Form ma Dance Alive autorstwa Mariane Karou, u której uczyłam się mieszkając w Los Angeles w 2002 roku i której ówczesna wieloletnią uczennicę Melindę Deamon zapraszałam dwukrotnie to Polski. Dało to podstawę do map jakości, ćwiczeń ruchowych, kontaktu, dotyku i muzyki oraz do mapowania ciała.
W Living Dance Form można też rozpoznać wiele elementów Psychologii Zorientowanej na Proces Arnolda Mindella. Podejście do wizerunku samego siebie, tego co znane i nie znane, to co lubimy w sobie i czego nie lubimy, co jest w ruchu w jakiś sposób, a co w nas jest w zupełnie innym rytmie, rozwijanie większego tańca z kawałka doświadczenia - to niektóre z elementów, z którymi spotkamy się podczas warsztatów. Psychologia Zorientowana na Proces (w skrócie POP) jest to obecnie znaną na całym świecie metodą, przede wszystkim psychoterapeutyczną. Aby ją poznać i zrozumieć najlepiej uczyć się jej i doświadczać u dyplomowanych psychoterapeutów i w szkołach psychologii procesu. Jest też dostępnych wiele publikacji na ten temat.
Wiele lat temu miałam przyjemność i możliwość uczenia się od Victora Sancheza podczas kilku warsztatów, które prowadził w USA oraz w Polsce. Brałam również udział w rocznym programie prowadzonym przez jego ucznia Sergieya Roslovetsa. Victor badał żyjące wciąż kultury Tolteckie, szukał połączenia szamanizmu i codziennych doświadczeń życiowych, antropologii i psychologii, nauki i ducha, umysłu i tego, co nieopisywalne. Swoje badania i doświadczenia włączał w warsztaty rozwoju osobistego, seminaria i szkolenia korporacyjne. W Living Dance Form wykorzystuję podejście do ciała, jako zbioru naszej historii życiowej i doświadczeń, które często blokują swobodne funkcjonowanie na co dzień. Różne sytuacje z życia, trudne doświadczenia, reakcje innych, porażki i sukcesy kształtują nas i nasz obraz na swój własny temat, na temat naszych możliwości - ociosują wachlarz naszych wyborów i dostępnych reakcji. I często ten wizerunek samych siebie jest nieadekwatny do obecnej, wciąż zmieniającej się sytuacji życiowej. Aby wykroczyć poza te ograniczenia, poza strefę komfortu i tego, co nam się wydaje możliwe i dostępne, wymaga konkretnej, przemyślanej pracy w tym kierunku również na co dzień, w sytuacjach z naszego życia. A ciało podobnie jak ma umiejętność magazynowania, tak posiada zdolność rozpuszczania i uwalniania zablokowanej energii, emocji, wspomnień. Jest to związane z procesem rekapitulacji, czyli wyswabadzania się z historii osobistej, której elementy wykorzystuje się w Living Dance Form w ruchu. Victor, podobnie jak większość nauczycieli, z których wiedzy najchętniej korzystałam, podkreślał, jak ważne jest łączenie i wykorzystywanie wiedzy zdobywanej podczas warsztatów w codziennym życiu. Ten świadomy akt jest łącznikiem pomiędzy światem warsztatów a światem naszej codzienności. Ważne jest też, aby być samemu odpowiedzialnym za własną naukę, za rozwój, pamiętając, że nauczycielami w naszym życiu w różnych mogą być inni ludzie, sytuacje, przyroda czy własne dzieci, a wewnątrz nas jest źródło milczącej wiedzy (silent knowledge).
here...
Jakości i właściwości
Płynność, miękkość - Woda
Ruch miękki, odżywczy, przyjemny i wolny.
Otwieranie, rozszerzanie, wydłużanie - Powietrze, Drzewo
Ruch rozciągający, poruszający tkankę łączną, łączący, elastyczny, otwierający przestrzenie.
Siła, skupienie, podstawa - Ziemia, Metal
Ruch angażujący mięśnie, szukający kontaktu z ziemią, budujący siłę, skupienie, pomagający wyznaczać granice.
Szybkość, kanciastość, zmiana - Ogień
Ruch szybki, spontaniczny, przeskakujący pomiędzy chaosem a powtarzalnością, nieuładzony, intensywny. To również potrząsanie i szybka zmiana.
Przestrzeń - nastrój, uczucie, emocja, energia.
Ruch z tym co jest, z emocją, nastrojem, tematem. Podążanie za tym, co w nas żywe i co rodzi się w danym momencie z pustki i przestrzeni egzystencji.