Turlanie i rolowanie w doświadczeniach ruchowych

0  komentarzy

Turlanie jako sposób poznania siebie i obudzenie ducha zabawy

Turlanie i rolowanie pozwala nam doświadczyć kontaktu z podłożem, kształtu i ciężaru naszego ciała na różne sposoby. Może też nam pomóc nawiązać kontakt z naszą dziecięcą naturą, duchem zabawy i eksperymentów. 

Turlanie się z górki może pomóc nam na pozbycie się prestiżu (niekoniecznie brzucha). Jak to kiedyś powiedział Romek: "Tak, ale poważny, na stanowisku, turysta nie będzie turlał się z górki, bo straciłby prestiż." Tytus: "Nie wiem co to prestiż. Czy to brzuch?"

Bo aby pozwolić sobie na takie zabawy, trzeba trochę odpuścić tego, że będziemy głupio wyglądać, że się ubrudzimy, że może wturlamy się w psią kupę, a może zakręci nam się w głowie? Prawdopodobnie nam się zakręci. Dlatego lepiej nie zaczynać od turlania się ze stromej górki, tylko popróbować na mniejszej i wypracować sobie odpowiednią technikę, chociażby po to, aby nie walnąć głową w jakiś kamień.

Turlanie się u rozwijanie świadomości ciała

Nie potrzebujemy jednak górki, wystarczy nam podłoga, mata lub łóżko.
Zacznij od czegoś prostego. Połóż się na w miarę płaskiej powierzchni, unieś kolana i zacznij się bujać na prawo i lewo, obserwując doświadczenia z ciała. Potem powoli zacznij się turlać, przetaczać, jakbyś przetaczała worek z piachem, albo zwijała dywan. I obserwuj, jak ciężar ciała się przemieszcza, jak inne części ciała wchodzą w kontakt z podłożem, jak dużo lub mało wysiłku potrzebujesz włożyć w to przetaczanie.

Eksperymentuj w różnych kierunkach. A potem dodaj różne pozycje, również skulone, skręcone, fikołki, zakrętasy. Baw się, pozwól całemu ciału zaangażować się w ten ruch, a swojemu umysłowi całkowicie pozwól zaangażować się w obserwowanie, doświadczanie, wymyślanie nowych form.

I jak się teraz czujesz? Zanotuj sobie wrażenia. Dobrze przeznaczyć sobie jakiś zeszyt czy notatnik na zapisywanie wrażeń z ćwiczeń. Nawet powtarzając dane ćwiczenie, twoje wrażenia mogą się zmieniać w czasie. A jeśli odkryjesz, że coś ci pomaga, relaksuje, wzmacnia czy wspiera w jakikolwiek inny sposób, to będziesz mogła wracać do tego częściej. 


Tag


Może to Ciebie zainteresuje

Moment mocy jest teraz

Moment mocy jest teraz
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>