Jak skupiamy swoją uwagę i jak możemy rozwijać przy tym świadomość ciała – Ćwiczenie.

0  komentarzy

Pewnie nie raz spotkaliście się ze stwierdzeniem, że energia podąża za uwagą, albo że to na co zwracamy uwagę niejako karmimy i to właśnie rośnie.

Dzisiaj proponuję zająć się taką oczywistą oczywistością i zaprosić do eksperymentu. Zastanawiam się też, czy to rzeczywiście jest eksperyment i czy wynik nie jest zbyt łatwy do przewidzenia. I chociaż być może łatwo go przewidzieć, to po pierwsze chodzi o doświadczenie i rozpoznanie swoich mechanizmów działania. A po drugie jednak każdy z nas jest inny i warto sprawdzić, jak to jest u Ciebie, w tym konkretnym obszarze.

Ćwiczenie to pomoże Ci zaobserwować, jak w twoim przypadku myśli wpływają na ciało, jaki masz bardziej nawykowy sposób postrzegania rzeczywistości. W miarę treningu pomoże Ci też bardziej świadomie wybierać i postrzegać lub tworzyć rzeczywistość albo bardziej realnie, albo w sposób, który daje więcej radości.

 Ćwiczenie ma 4 etapy.

Etap 1

Przygotuj coś do pisania i zrobienia notatek, może przydać się na końcu.

Zwróć uwagę na swoje ciało teraz: 

  • jak się czujesz, 
  • jaki masz nastrój, 
  • jaki poziom energii - czy jesteś zmęczona, wypoczęta, senna, podekscytowana, skupiona, rozproszona, w biegu, spokojna etc. 

Chodzi o zauważenie tego stanu i od razu też o praktykę przenoszenia uwagi do wewnątrz. Poczuj swoją sylwetkę, pozycję, mięśnie, zauważ swoje odczucia w ciele, jeśli takie są.

 Daj sobie chwilkę na ten etap.

Etap 2

Raczej nie zajmuj się bezpośrednio sobą, swoim ciałem, wyglądem, ale wybierz obszar bardziej zewnętrzny fizyczny, albo obszar życia. To może być Twój dom i panujący w nim nieporządek, chaos w rzeczach. Może to być Twoja praca, biuro, ludzie w nim i problemy, szkoła, związek, w którym jesteś.

Wybierz jeden obszar, zawsze możesz ćwiczenie powtórzyć. Nie wybieraj też zbyt długo, zaufaj temu co się pojawia w Twoim umyśle, albo na co właśnie kierujesz swój wzrok.

Następnie przez ok 5 minut pozwól sobie ponarzekać. Jeśli wybrałaś dom lub mieszkanie, zacznij się po nim przechadzać, zauważając wszystko to, co Ci się nie podoba. Zauważaj, szukaj tego, jak znajdziesz, szukaj następnej rzeczy. Ogarnij to otoczenie używając tego skupienia, tego filtra.
Np. tutaj odpada farba od ściany, tutaj jest zepsuty zamek, tutaj regularnie zbiera się warstwa kurzu, bo rzadko tu zaglądam, tutaj jest tyle rzeczy, że sama nie wiem, co z nimi zrobić, nie mam siły, żeby je uporządkować, itd.

Jeśli wybrałaś obszar nie tak fizyczny albo nie ma Cię właśnie fizycznie w tym miejscu, to zrób spacer po swojej wyobraźni, użyj pamięci, zauważaj kulejące aspekty tej rzeczywistości.

Jaka rzeczywistość Cię otacza po tych kilku minutach? Jak się czujesz?

 Tutaj na koniec rzeczywiście zatrzymaj się i przeskanuj ciało, zauważ, jak się teraz czujesz, co zwraca Twoją uwagę, jakie odczucia i doświadczenia zauważasz w swoim ciele. Niech to zajmie minutę lub pół, ale nie pomijaj tego elementu, jest bardzo ważny.

Etap 3

Spójrz na zegarek, zapisz ile Ci to zajęło. Na etap 3 poświęć tyle samo czasu.

W tym samym obszarze (w żadnym wypadku nie zmieniaj tematu pracy) zacznij się przestrajać i zauważać, co Ci się podoba. Daj sobie chwilkę, gdyż po poprzednim etapie może to być większym wyzwaniem. Ale może też przynieść ulgę.

Zacznij się przechadzać po domu, albo wirtualnie po obszarze, który wybrałaś i zauważaj różne fajne rzeczy, to co działa, to co Ci się podoba, to co daje radość, to co jest przydatne.
Na przykład - podobają mi się moje kwiaty, w ogóle cieszę się że mam dom, mieszkam z rodziną, jest nas dużo więc jest sporo rzeczy, jest wesoło, podobają mi się kolory ścian i moje biurko, dobrze mi się tu śpi, mam dużo fajnych gier, w które gram z rodziną, o a tutaj szafka do której dawno nie zaglądałam, ciekawe jakie skarby kryje i czy znajdę tam coś przydatnego teraz, etc. To tylko przykłady, podążaj swoją ścieżką, w swoim temacie.

Jaka teraz rzeczywistość Cię otacza po tych kilku minutach? Jak się czujesz?

Na koniec znowu - zatrzymaj się i przeskanuj ciało, zauważ, jak się teraz czujesz, co zwraca Twoją uwagę, jakie odczucia i doświadczenia zauważasz w swoim ciele. Niech to zajmie minutę lub pół, ale nie pomijaj tego elementu, jest bardzo ważny.

Etap 4

Usiądź wygodnie i zastanów się chwilę, jak się teraz czujesz. Jakie refleksje się pojawiają, co myślisz teraz o temacie, z którym pracowałaś.

  • Czy coś szczególnego zwróciło Twoją uwagę?
  • Czy któryś etap był łatwiejszy?
  • Czy któryś jest Ci bliższy?
  • Czy swoją uwagą poruszałaś się bardziej po detalach, czy ogółach. Czy w obu etapach tak samo?
  • Czy możesz teraz zauważyć, w jaki sposób dokonujesz przestrojenia, aby być może następnym razem  zrobić to bardziej świadomie i wybrać?
  • Czy jest coś, co Cię zaskoczyło?

Zanotuj to, co chciałabyś zapamiętać.


Jeśli masz pytania albo refleksje, którymi chciałabyś się podzielić, napisz swój komentarz poniżej.


Tag


Może to Ciebie zainteresuje

Moment mocy jest teraz

Moment mocy jest teraz
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>