Przemieszczanie się, wędrowanie i dążenie w ruchu

0  komentarzy

Ruch w obrębie ciała

Do dzisiejszego ćwiczenia może przydać się trochę więcej przestrzeni. W filmie będę poruszać się na małym kawałku, ze względu na nagranie, aby nie wychodzić za bardzo z zasięgu kamery, ale już sama pozwól sobie  na więcej i wykorzystaj przestrzeń, którą wybierzesz do tego doświadczenia. 

Przede wszystkim możemy poruszać się w obrębie naszego ciała, co zresztą bez przerwy się dzieje w naszym życiu. Jeśli by prześledzić nasz dzień pod kątem tego, jakie pozycje przybieramy naszym ciałem, w jakiś pozycjach i kształtach jesteśmy - jemy, pracujemy, podróżujemy, myjemy się, śpimy - to może się okazać, że dominuje kilka z nich a bardziej swobodnego ruchu czy też ruchu wymagającego zupełnie innych pozycji jest dużo mniej.

Ruch w przestrzeni i wyjście poza codzienne schematy 

W praktyce Living Dance Form chodzi między innymi o to, żeby wyjść poza swoje codziennie schematy ruchowe, doświadczyć czegoś innego, nauczyć się czegoś nowego, nabrać więcej swobody ekspresji i poszerzyć swój wachlarz możliwości, repertuar ruchowy, a co za tym idzie mieć więcej wyboru i więcej wolności na co dzień.

Oprócz ruchu w obrębie własnego ciała i sfery ruchowej wokół niego, mamy też przemieszczanie się w przestrzeni, chodzenie, bieganie, przesuwanie. Ten ruch reprezentuje zmianę wobec otaczającego nas świata, to jak idziemy przez życie, jak dążymy do czegoś. I dzisiaj zapraszam do eksperymentowania właśnie w tym obszarze.

Jaki kierunek Cię przyciąga?

Stań i rozejrzyj się wokół siebie, obejrzyj przestrzeń i siebie w tej przestrzeni - gdziekolwiek jesteś. (Nie wykonuj tych ćwiczeń prowadząc samochód.) Następnie zamknij oczy i zwróć uwagę na swój oddech. Poczuj i wyobraź sobie przestrzeń wokół siebie. Wciąż z zamkniętymi oczami zacznij się powoli obracać i zwróć uwagę, czy jakiś kierunek cię przyciąga, kierunek, w którym chciałabyś podążyć. Jeśli go znajdziesz, stań twarzą w tym kierunku z zamkniętymi oczami, poczuj go, co jest takiego w tym kierunku, co cię przyciąga. A następnie zrób kilka kroków w tę stronę z zamkniętymi oczami. Otwórz oczy, sprawdź, czy coś to zmienia i co zmienia. Możesz się cofnąć ma miejsce startu teraz, gdy już masz otwarte oczy i z otwartymi oczami wyruszyć ponownie w tym kierunku. Obserwuj jak to jest, co Cię przyciąga, czy doszły jakieś nowe elementy. Możesz przejść tę ścieżkę kilka razy odkrywając, co jest tam dla Ciebie. 

Różne sposoby przemieszczania

Zacznij przemieszczać się po pokoju, lesie, ogrodzie, piwnicy, sali, garażu, gdziekolwiek jesteś w dowolny sposób. Zmieniaj kierunki, pozwalaj impulsom się prowadzić. Zmieniaj tempo, szybciej, wolniej. Tyłem, przodem, bokiem. Jak się w tym masz, czy zauważasz jakąś tendencję? Po prostu zauważ, nie musisz niczego zmieniać. Może też niczego nie zauważysz, przemieszczaj się dalej.

Wybierz jakąś część ciała i pozwól jej prowadzić, wybierać kierunki i sposób przemieszczania. A teraz zacznij wybierać głową i oczami świadomie miejsce, do którego będziesz szła i idź tam, jak dojdziesz znowu wybierz kierunek albo cel i idź tam. Kontynuuj przez jakiś czas. Jak się z tym masz, czy coś zauważasz, czy zauważasz jakąś tendencję? Nawet jeśli nic nie zauważysz, eksperymentuj.

Możesz na koniec się zastanowić, czy któryś sposób był w jakiś sposób Ci bliższy a któryś bardziej obcy. - chodzenie po sali - ruch ręki wyznaczający kierunek i podążanie za nim - chodzenie z zamkniętymi oczami


Tag


Może to Ciebie zainteresuje

Moment mocy jest teraz

Moment mocy jest teraz
{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
>